jesteś tutaj : usługi / biometryka

Biometryka jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się działów IT. Olbrzymia ilość przetwarzanych i przechowywanych informacji niesie za sobą wymóg zapewnienia systemów kontroli dostępu do danych i pomieszczeń charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Tradycyjne do dziś stosowane techniki bazujące na systemach kart magnetycznych, systemach kart mikroprocesorowych, systemach haseł, PIN'ach, etc są zbyt zawodne by podołać obecnym wymaganiom użytkowników.
Kartowe systemy zabezpieczeń są narażone na kradzież ale wadą jest również ich koszt, który nie jest kosztem jednorazowym. Karty ulegają zniszczeniu bądź zagubieniu. Z przyjęciem każdego nowego pracownika wiąże się koszt karty, w którą trzeba go wyposażyć.
Hasła stosowane przez większość użytkowników są z reguły tworzone na bazie imion najbliższych, dat urodzin, itp. co znacznie ułatwia ich rozszyfrowanie.
Niepodważalną kwestią jest fakt że każdy z nas posiada tęczówkę, odcisk palca czy układ dłoni, których wzór jest unikalny w skali świata. W przypadku systemów opartych o identyfikację biometryczną ponosimy tylko jednorazowy koszt urządzenia, licencji i wdrożenia.

Najbardziej popularnymi technikami biometrycznymi są w chwili obecnje:
  • rozpoznawanie linii papilarnych
  • rozpoznawanie geometrii dłoni
  • rozpoznawanie geometrii twarzy
  • rozpoznawanie dna oka o cech charakterystycznych tęczówki oka