Ewidencja VAT - dodawanie wpisu

Dodanie wpisu do ewidencji

Numer - podaj numer dokumentu
Data wystawienia - wpisz datę wystawienia dokumentu
Data sprzedaży - dla dokumentu sprzedaży, wpisz datę sprzedaży towaru/usługi
Konto - wybierz konto w celu przypisania dokumentu do danego konta. Będziesz miał możliwośc ograniczenia Ewidencji do danego konta oraz podglądu dokumentów należących do niego. Patrz: Konta
Nabywca - wpisz dane kontrahenta lub wybierz go z listy kontrahentów.
Opis zd. gospod - wpisz zdarzenie lub wybierz z listy -> Opisy zdarzeń gospodarczych
Uwagi - możesz dopisać uwagi dotyczące wpisu
Informacje do ... VAT-7 i VAT-UE - wybierz odpowiednio z listy i zaznacz opcję jeśli pojawią się poniżej

Strona druga okna dotyczy wartości dokumentu.
Automatycznie wyliczaj VAT z wartości - jeżeli opcja będzie zanaczona to kwoty VAT zostanąwyliczone na podst. wpisanej kwoty netto lub brutto. W przypadku odznaczenia opcji jest możliwośc rećznego wpisania kwoty VAT.

Zakładka Księga
Zapisz ten wpis do księprzychodów i rozchodów - zaznacz tą opcję jeżeli dany wpis ma się również ukazać w Księdze przychodów i rozchodów. Opcja pozwala na uniknięcie dodawania tego samego wpisu w Księdze.

Dane z ewidencji zostaną wpisane w odpowiednie pole księgi, zdefiniowane dla tej ewidencji.
Ewidencje Vat-> Zakładka Definiowanie

Aby powierdzić wpis wciśnij przycisk Zapisz w dolnej części okna. Nasz wpis pojawi się na liście wpisów ewidencji.

Uwaga! Jeżeli nei dodamy wpisu do Księgi można to zrobić później bezpośrednio z Księgi przez funkcję Autoksięgowania. Patrz: Księga

Uwaga! Dodawanie wpisów do ewidencji zakupów oraz korekt jest analogiczne. Róznice polegają jedynie na zmianie opisów pól wypełnianych (np. dla sprzedaży - Przychód a dla zakupu - Wydatki)

Uwaga! Dla zakupów stawka "zwolniona" oznacza zakupy zwolnione i takie, od których nie przysługuje odliczenie VAT, np. zakup paliwa.

Sprzedaż bezrachunkowa
Aby rozliczyć sprzedaż strukturą zakupów:
Zdefiniuj ewidencję VAT sprzedaż Ewidencje Vat-> Zakładka Definiowanie

1) Wprowadź wszystkie zakupy towarów handlowych w danym miesiącu do ewidencji zakupu, które mają uczestniczyć w rozliczaniu sprzedaży ze struktury zakupów.
2) Wprowadź do ewidencji sprzedaży - sprzedaż bezrachunkową. Na karcie „strona druga” znajduje się pole wyboru Bezrachunkowa sprzedaż brutto- zaznacz je i wpisz wartość sprzedaży brutto.
3) Po wyjściu z wpisywania dokumentu w oknie Ewidencje VAT-sprzedaż naciśnij przycisk. Rozlicz BSB. Sprzedaż bezrachunkowa zostanie rozliczona wg struktury zakupów.
4) Pokaże się okienko informacyjne Struktura zakupów pokazujące udział procentowy zakupów w poszczególnych stawkach. Jeśli w okienku tym naciśniesz przycisk Pokaż zostanie wyświetlone sumaryczne zestawienie ewidencji zakupów, które biorą udział w rozliczaniu sprzedaży bezrachunkowej.

Zobacz: Unijna sprzedaż - dodanie wpisu oraz Unijny zakup - dodanie wpisu

 

Patrz również: Menu główne, Nawigacja, Ewidencje

Strona główna


©Programer Centrum
Converted from CHM to HTML with chm2web Pro 2.85 (unicode)