Kartoteka Produktów/Usług

Wywołanie kartoteki

Dopisanie nowego towaru do kartoteki Wybierz z menu Kartoteka -> Produkty lub przycisk
Użyj przycisku Dodaj. Wywołasz w ten sposób okno dialogowe:

Informacje podstawowe
Nazwa - wpisz nazwę towaru, wyrobu, usługi itp.
Kategoria - kliknij myszą na przycisk strzałki rozwiniesz w ten sposób słownik grup, jeśli nie ma interesującej cię grupy możesz ją dopisać używając klawisza Grupa. Dalej postępuj jak w opisie Utworzenie grupy.
Jeśli kartotekę towarów wywołasz poprzez okno Kategorie, pole to jest automatycznie wypełnione.
Indeks - program sam zaproponuje indeks dla towaru po wypełnieniu pola Grupy. Jeśli w Ustawieniach produktów zaznaczone jest pole indeks 'towaru' jest wpisywany ręcznie będziesz musiał sam nadać indeks.
Rodzaj - wybierz odpowiedni dla wpisywanego towaru. Jeśli w opcjach towarów w ustawieniach dodatkowych (zakładka Dodatkowe), zaznaczyłeś pole wyboru 'W firmie używane są tylko towary' - nie będą tutaj wyświetlone inne rodzaje, takie jak usługa, wyrób, surowiec, opakowania i inne.
Blokada - po zaznaczeniu tej opcji nie program nie pozwoli na użycie danej kartoteki na dokumencie.
Kod kreskowy - jeśli używasz w firmie czytnika kodów kreskowych wpisz lub sczytaj kod z towaru.
Dla każdego towaru można przypisać kilka kodów kreskowych. Funkcja jest dostępna jeśli w Ustawieniach produktów na zakładce Dodatkowe zaznaczone jest pole 'Jeden towar może mieć kilka kodów kreskowych'.
Do kilku towarów może być przypisany ten sam kod kreskowy, jeśli w  Ustawieniach produktów na zakładce Dodatkowe zaznaczone jest pole 'Wiele towarów może mieć ten sam kod kreskowy'.
Atrybut 1, Atrybut 2 - będą widoczne, jeśli w Opcjach Towarów w okienku używaj dodatkowych informacji o 'towarze' zaznaczysz, że mają być używane. W oknie powyżej możesz dowolnie nadać etykietę dla atrybutów. Jeśli używasz dodatkowych informacji typu np. kolor, rozmiar itp. możesz w Słownikach wpisać wartości dla tych pól. Będą widoczne po naciśnięciu strzałki.
Dostawca - kliknij myszą na przycisk strzałki rozwiniesz w ten sposób listę kontrahentów. Wybierz odpowiedniego dostawcę, jeśli nie ma go na liście użyj przycisku Konrt. Dalej postępuj jak w opisie Tworzenie katalogu kontrahentów.
Indeks dostawcy - wpisujesz tu indeks towaru, który nadał mu dostawca. Bardzo pomocne przy tworzeniu zamówienia do dostawcy.
PKWiU - wpisz symbol towaru. Jeśli dla danego towaru stawka VAT jest inna niż 23%, pole to powinno być wypełnione (zgodnie z ustawą).
VAT - wybierz odpowiednią dla wpisywanego towaru stawkę. Rozwiń listę klikając na strzałkę, a następnie na odpowiedniej stawce.
UWAGA! Na liście widoczne są tylko te stawki, które wpisane są w oknie Ustawienia -> Stawki VAT.
Jm - jednostka miary - wybierz odpowiednią z listy. Rozwiń listę klikając na strzałce, a następnie na wybranej jednostce miary.
UWAGA! Na liście widoczne są tylko te jednostki, które wpisane są w oknie Ustawienia -> Jednostki miary.
Obok pola JM, należy wskazać dokładność przedstawienia ilości stanów towaru. Dzięki temu ustawieniu unikniemy błędów sprzedaży np. 0,01 szt. słoika miodu.
PLU - jeśli program współpracuje z kasą lub wagą wpisz numer PLU dla tego urządzenia.
wysyłaj na stronę - funkcja dostępna w pełnej wersji FAMY współpracującej ze sklepem internetowym.

Ceny
Ostatnia cena zakupu netto i brutto [zł,gr] - po wprowadzeniu dokumentu zakupu dla danego towaru program automatycznie przypisze wartość do tego pola.
Cena walutowa* - pole pokazuje się, jeśli w Ustawieniach firmy zaznaczone zostało pole 'Używane są ceny walutowe'. Należy wpisać cenę towaru w obcej walucie i wybrać rodzaj waluty naciskając strzałkę.
wyliczaj ceny sprzedaży z ceny walutowej i kursu* - jeśli zostanie zaznaczone to pole, po wpisaniu aktualnego kursu waluty w oknie Ustawienia -> Kursy walut, po naciśnięciu przycisku Przelicz w oknie Kartoteka zostaną przeliczone dla tych towarów ceny sprzedaży wg ceny zakupu i kursu walut.
Zaokrąglaj ceny sprzedaży do - wybierz: 0 - pełnego złotego, 1 - dziesiątków groszy, 2 - jednego grosza.
Ceny sprzedaży - program pozwala używać czterech poziomów cen: A - podstawowa, B,C,D - ceny z upustem liczone od ceny A. Sposób wyliczania cen sprzedaży uzależniony jest do ustawień na kartce Pozostałe informacje w polu Co robić jeśli zmieni się cena zakupu towaru (patrz niżej), oraz od ustawień w menu Ustawienia -> Produktów -> dodatkowe -> dodatkowe informacje.
Wartości procentowe marż i upustów można wpisać dla każdego towaru indywidualnie lub używać ustawionych dla grupy, do której przypisany jest towar.
Stan* - pole informujące o aktualnym stanie magazynowym towaru. Pola nie możesz wypełnić. Jest wynikiem ilości przychodów i rozchodów towaru.
Zapasy minimalny/maksymalny - możesz ustalić ilość minimalną i maksymalną dla danego towaru. Program daje możliwość wydruku listy towarów, których stan jest mniejszy od minimalnego lub większy od maksymalnego.
Ilość domyślna - standardowo program proponuje ilość przenoszoną na dokument - 1. Jeśli chcesz, aby była większa dla tego towaru, wpisz ją. Jeśli w Opcjach Dokumentów na kartce Dodatkowe dla wybranego dokumentu zaznaczysz pole Przenoś stan na dokument - program automatycznie będzie przenosił towar z aktualnym stanem w danym magazynie.
Położenie - na dokumencie można sortować towary wg położenia w magazynie. Jeśli w Opcjach Dokumentów, dla danego typu dokumentu ustawisz na kartce Dodatkowe, w polu przycisk sortowania wybierzesz: pokazuj-sortuj po położeniu w magazynie, po naciśnięciu na dokumencie Sortuj, towary ułożą się wg położenia. Jeśli wybierzesz pokazuj-sortuj po nazwie towary na dokumencie ułożą się alfabetyczne. Jeśli wybierzesz nie pokazuj - klawisz Sortuj nie będzie w ogóle widoczny i towary ułożą się w kolejności nanoszenia na dokument.
Pole użytkownika 1 - będzie widoczne, jeśli w Opcjach Towarów w okienku używaj dodatkowych informacji o 'towarze' zaznaczysz, że mają być używane. W oknie powyżej możesz dowolnie nadać etykietę dla tego pola.
Cena promocyjna - wybierz odpowiednio.
Waga - jeśli zostanie przyporządkowana waga towarowi, na dokumencie zostanie pokazana ogólna waga wydanych towarów, a co za tym idzie, można przygotować odpowiedni transport.
Uwagi - możesz wpisać dowolny tekst dotyczący towaru.

Pozostałe informacje
Co zrobić jeśli zmieni się cena zakupu towaru:
- Jeśli zmieni się cena zakupu towaru możesz ustawić w taki sposób parametry, aby cena sprzedaży pozostała ta sama, a zmianie uległa marża i upusty. Możesz ustawić parametry tak, aby marża i upusty pozostały bez zmian, ale zmieniła się cena sprzedaży. Wybierz odpowiedni parametr:
- Pokazuj okno do wyliczenia nowych cen sprzedaży - domyślnie dla wszystkich towarów jest zaznaczone to pole wyboru. Jeśli na dokumencie zakupu towar będzie w nowych cenach, w trakcie zapisywania dokumentu zostanie dla niego wyświetlone okno dialogowe, w którym musisz potwierdzić zmianę ceny.
- Nie zmieniaj cen sprzedaży, przeliczaj marże i upusty - jeśli na dokumencie zakupu towar będzie w nowych cenach program sam przeliczy marże i upusty, a ceny sprzedaży pozostaną bez zmian.
- Przeliczaj ceny sprzedaży na podstawie marż i upustów - jeśli na dokumencie zakupu towar będzie w nowych cenach program sam przeliczy ceny sprzedaży na podstawie marż i upustów, które pozostaną bez zmian.
- Przeliczaj ceny sprzedaży, jeśli cena zakupu ulegnie zmianie, co najmniej o - jeśli cena zakupu dla towaru ulegnie zmianie o wartość równą lub wyższą od wpisanej w pole obok (% lub zł.), program nie zmieni marży i upustów, a przeliczy ceny sprzedaży. Jeśli cena zakupu ulegnie zmianie o wartość mniejszą od wpisanej, program nie zmieni cen sprzedaży, a przeliczy marże i upusty. Wybierz, w czym jest wyrażona wartość - w %, czy w zł.
Obca nazwa - dla faktur, zamówień w języku obcym pobrana zostanie nazwa obca.
Opakowania - jeśli zakup następuje w opakowaniach zbiorczych np. opk=100 szt. Program będzie automatycznie przyjmował na stan w takiej jednostce jaka jest przypisana w kartotece uwzględniając przelicznik. Dla tej funkcji należy zaznaczyć w Opcjach towarów - Ilość dodatkowych jm oraz w Opcjach dokumentów dla dokumentów przychodowych w zakładce Dodatkowe - Możliwy jest wybór przelicznikowej jednostki miary. Podczas wpisywania dokumentu np. PZ na liście towarów w polu Jm pojawi się strzałeczka umożliwiająca wybór opakowania w którym przyjmujemy towar.

Drugpol - zakładka pojawia się jeśli w ustawieniach firmy włączona jest wersja farmaceutyczna.

Zdięcia - zakładka pojawia się jeśli w ustawieniach produktów -> ustawienia dodatkowe włączone jest 'produkty mogą mieć przypisane zdjęcia'.

Połączenie - zakładka pojawi się jeżeli w ustawieniach produktów -> ustawienia dodatkowe włączone 'towar może być łączony z innym np. opakowanie'. Można na niej ustawić połączenie towaru z inną pozycją w kartotece.


Aby zapamiętać wszystkie wpisane informacje o towarze użyj przycisku Zapisz, lub wciśnij klawisz <ENTER>.

Wyszukiwanie produktu w kartotece
Edycja informacji o produkcie
Usunięcie pozycji z kartoteki
Popraw wiele
Historia produktu
Wydruk produktów

* opcja dostępna w wersji magazynowej

 

Patrz również:  Ustawienia produktów, Wyroby

Strona główna


©Programer Centrum
Converted from CHM to HTML with chm2web Pro 2.85 (unicode)