Wewnątrzwspólnotowe nabycie - zakup

 

Program sporządza dla przedsiębiorcy handlujący z krajami UE - oprócz deklaracji VAT -  VAT-UE.

Na deklaracji VAT - UE program podsumowuje unijne transakcje, dla podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy unijni. Wykazane transakcje są rozpisane w łącznej kwocie wewnątrzwspólnotowej dostawy/nabycia w rozbiciu na poszczególnych kontrahentów.
Informację podsumowującą program sporządza za okresy kwartalne, jeśli powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia bądź dostawy.

 

Przykład: Otrzymaliśmy  unijną fakturę zakupu.
VAT na fakturze ze stawką 0%.
Sprzedawca jest zarejestrowanym płatnikiem unijnym.
Wystawiamy fakturę wewnętrzną (w programie fakturującym) w celu rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Na zakupiony towar w Polsce obowiązuje stawka 22%.

 

Uwaga:

Do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio wymogi dotyczące zwykłych faktur VAT. Towary dostarczane pomiędzy podatnikami zarejestrowanymi dla celów VAT (np. przez podatnika z innego państwa członkowskiego na rzecz podatnika w Polsce) są opodatkowane stawką zerową w kraju wysyłki jako wewnątrzwspólnotowa dostawa.
Podatek należny płacony jest przez nabywcę towarów w kraju, do którego towary te przybędą, według stawki obowiązującej w kraju nabycia, czyli w Polsce .

 

Co zrobić żeby zakupy wewnątrzwspólnotowe znalazły się na deklaracji VAT 7 i  VAT UE

 

Wpisy dotyczące wystawionej faktury unijnej zakupu

Faktura zakupu powinna być oznaczona:


"Wewnątrzwspólnotowy zakup towarów (0%)"
NIP unijny kontrahenta na dokumencie musi być prawidłowy, bo jest przenoszony z tego dokumentu na deklarację VAT UE.

 

 

Dla ewidencji wpisz wartości w  stawce  VAT 0%.

 

 

 

 

Wpisy dotyczące faktury wewnętrznej wystawionej do zakupu wewnątrzwspólnotowego

Należy wystawioną fakturę wewnętrzną dla zakupów unijnych, wpisać do rejestru zakupu i sprzedaży:
Na deklaracji zostaną ujęte dokumenty - faktury wewnętrzne, wpisane do programu, z etykietą:
"Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (Faktura wewnętrzna)".

 

Jeśli taki zapis powinien się znaleźć w polach 35, 37 lub 39 deklaracji VAT7, zaznacz odpowiednie pola.

 

 

Dla obydwu ewidencji wpisz wartości w odpowiedniej stawce (obowiązującej w Polsce na zakupiony towar) tak żeby został naliczony podatek VAT.

 

 

 

Uwaga:

Jeśli faktury wewnętrzne nie zostaną wpisane w dwóch przeciwnych rejestrach - zakup/sprzedaż lub sumy wprowadzonych faktur wewnętrznych do rejestrów będą różne w danym okresie, podczas tworzenia deklaracji zostanie wyświetlony komunikat o błędzie

 

 

Uwaga:

Jeśli faktura wewnątrzwspólnotowa sprzedaży zostanie wpisana do rejestru w pole inne niż eksport 0% podczas tworzenia deklaracji zostanie wyświetlony komunikat o błędzie

 

 

 

 

 

 

Uwaga:

Na dokumentach musi być prawidłowo wypełniony NIP unijny kontrahenta!!!

 

W przypadku, gdy liczba wierszy w informacji VAT-UE przeznaczonych do wpisania wszystkich unijnych dostawców - program wypełni załącznik VAT-UE/B.

 

 

 

 

Opis znaczników - w które miejsce wpisy zostaną przeniesione na deklarację

 

Poz. 37-38 VAT
Kontrahent z spoza Unii świadczy na rzecz polskiego podatnika usługę u siebie.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.
Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 2 pkt 9 u.p.t.u. przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca. Odnosić to należy do podatnika będącego usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę (miejsce zamieszkania lub pobytu) poza terytorium kraju.
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. podatnikiem jest podmiot będący usługobiorcą usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsce zamieszkania lub stałego miejsce prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Zatem polski podatnik jako usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku.
Podatnik powinien rozliczyć to nabycie usług w deklaracji VAT-7, w poz. 37 i 38 (import usług).

 


 

Poz. 37-40 VAT
Jeżeli usługi zostały nabyte od podatnika podlegającego opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej, to powinny być wykazane tylko w deklaracji VAT-7 w części C również w poz. 39.
W poz. 39 i 40 (w tym nabycie od podatnika podatku od wartości dodanej usług, do których stosuję się art. 28b ustawy) wykazuję się jedynie nabycia usług od podatnika podatku od wartości dodanej.
(Kontrahent z Unii świadczy na rzecz polskiego podatnika usługę u siebie.)
Nie należy wykazywać nabyć w informacji podsumowującej VAT-UE.

 

 

Poz. 33-34 VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Na f-rze wewnętrznej wartości powinny być obliczone w odpowiedniej stawce (obowiązującej w Polsce na zakupiony towar) tak żeby został naliczony podatek VAT

 

Poz. 35 -36 VAT dostawa towarów do Polski

Prawidłowy sposób wypełnienia zależy od zastosowanej procedury celnej, przykładowo:
-gdy zastosowano procedurę uproszczoną z art. 33a ustawy o VAT, tj. procedurę, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307), wypełnia się pola 35 i 36 deklaracji VAT-7;
-przy zasadach ogólnych i (upraszczając) zapłacie podatku od towarów i usług przy wprowadzeniu towaru, organy podatkowe wskazują, iż wypełnia się pola 51 i 52.

Import nie będzie wykazany w deklaracji VAT-UE.

 

 

 

Poz. 41-42 VAT Księgowanie faktur związanych z np. nabyciem/sprzedażą złomu
W przypadku dostaw złomu dokonanych po 1 kwietnia 2011 r. podatek VAT rozlicza nabywca a nie sprzedawca (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT).

 

Patrz temat: Nabycie/sprzedaż złomu



Patrz również:  VAT-UE A/B

Strona główna


©Programer Centrum
Converted from CHM to HTML with chm2web Pro 2.85 (unicode)