Karty zasiłkowe

 Wybierz z menu Kadry -> Karty zasiłkowe (dla programu FK i MK)
Wybierz z menu Płace -> Karty zasiłkowe (dla programu K i P)

Po wybraniu z menu jw. pojawia nam się okno z kartami zasiłkowymi. Karty wypełnia program z informacji wpisanych do zwolnień chorobowych w menu Kadry -> Zwolnienia chorobowe i zasiłki

Dane można filtrować po kryterium:
Rok
- podaj rok, z którego mają być wyświetlane karty
Pracownicy - wybierz pracownika, dla którego karty chcesz wyświetlić kartę zasiłkową.

Żeby wydrukować lub zobaczyć wydruk na monitorze:
Wybierz na pasku ikonę 'Drukuj' lub 'Podgląd wydryku'

Karta zasiłkowa informacje

Każdy pracodawca, który wypłaca swoim pracownikom zasiłki chorobowe powinien prowadzić ewidencję realizacji tego typu czynności. Wypłata zasiłków powinna być ewidencjonowana w karcie zasiłkowej, co wynika z § 23 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków…, zwanego dalej rozporządzeniem.

Przypomnijmy, że prawo do zasiłków określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Także dla małej firmy

Firma, która zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, wypłatę zasiłków przekazuje do ZUS. Nie musi więc zakładać ani prowadzić kart zasiłkowych dla swoich pracowników. Jest jednak zobowiązana wypłacić choremu pracownikowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy.
W jaki sposób ewidencjonować okresy pobierania takiego wynagrodzenia. Aby ułatwić sobie to zadanie, płatnik składek może z powodzeniem skorzystać z istniejącego w programie  formularza zasiłkowego.
Dla wynagrodzenia chorobowego przeznaczono tam rubryki 4-6 i 13-16.

W karcie można również rejestrować wszystkie dostarczane przez pracownika zwolnienia lekarskie, monitorując w ten sposób przebieg jego niezdolności do pracy oraz przyczyny powodujące nieobecność w pracy (np. choroba lub opieka).

Informacje te przydają się później przy wystawianiu świadectwa pracy.

Zrealizowane zasiłki muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w karcie zasiłkowej. Dokument ten jest ściśle określonym formularzem (druk ZUS Z-17), którego wzór stanowi jeden z załączników do rozporządzenia.

Rys. Przykładowy wydruk z programu

Karta zasiłkowa zawiera indywidualny wykaz świadczeń chorobowych, z których korzysta ubezpieczony.
W programie karta prowadzona jest odrębnie dla każdej osoby, której płatnik świadczenia te wypłaca.
W pierwszej części są naniesione:

- dane identyfikacyjne ubezpieczonego, takie jak: imię, nazwisko, data urodzenia, numery PESEL i NIP,
- data ustania poprzedniego ubezpieczenia chorobowego,
- data aktualnego zatrudnienia (objęcia ubezpieczeniem) oraz zwolnienia (wyłączenia z tego ubezpieczenia).

Jest również wydzielone miejsce na ewentualne uwagi płatnika. Osoba zakładająca dokument (lub inna upoważniona osoba) winna opatrzyć wydruk podpisem i datą sporządzenia.

Oprócz wpisania powyższych danych, niezmiernie ważna w karcie zasiłkowej jest prawidłowa ewidencja wypłat poszczególnych świadczeń chorobowych. Służy do tego celu specjalnie skonstruowana tabela, gdzie w odpowiednich jej kolumnach powinny się znaleźć:

- numer listy wypłat, data i numer pozycji w tej liście,

- okresy niezdolności do pracy,

- kwota dziennego zasiłku i zasiłku (brutto),

- przypis podatku i kwota potrąconej zaliczki na podatek,

- zasiłek netto.


Kolejne kolumny służą zamieszczaniu informacji dotyczących rodzaju i procentu zasiłku, kodu literowego zamieszczonego w zwolnieniu lekarskim, wynagrodzenia lub przychodu przyjętego do obliczenia zasiłku.

Ostatnia kolumna pozwala na zliczanie liczby dni, za które wypłacono świadczenie chorobowe.

Program wypełnia je automatycznie na podstawie zwplnień chorobowych wpisanych do kartoteki zwolnień i na podstawie list płac za okres na który przypada zwolnienie.
Różny jest limit dni przysługujący na wypłatę poszczególnych świadczeń. Przykładowo okres pobierania wynagrodzenia chorobowego trwa 33 lub 14 dni, zasiłku opiekuńczego - 60 bądź 14 dni, natomiast podstawowy okres zasiłkowy to 182 dni.
Dlatego też osoba odpowiedzialna w firmie za prowadzenie kart zasiłkowych powinna zliczać wyszczególnione w nich okresy pobierania każdego rodzaju zasiłku odrębnie.

Wydruk
Korzystanie z elektronicznej metody ewidencjonowania wypłat zasiłków wymaga sporządzania co jakiś czas wydruków tych zestawień. Można to robić na koniec każdego roku kalendarzowego, a w przypadku ustania ubezpieczenia danej osoby - po ostatniej wypłacie przysługującego jej świadczenia chorobowego.

Żeby wydrukować lub zobaczyć wydruk na monitorze:
Wybierz na pasku ikonę 'Drukuj' lub 'Podgląd wydryku'

 

Patrz również: Kadry, Zwolnienia chorobowe i zasiłki
Podgląd wydruku,  Drukuj

Strona główna


©Programer Centrum
Converted from CHM to HTML with chm2web Pro 2.85 (unicode)